Názov "ruská modrá mačka" dostalo plemeno v roku 1939 v Anglicku. Predtým bola v Spojenom kráľovstve známa pod niekoľkými názvami: "zahraničná modrá", "maltská modrá", "archangeľská modrá". Teraz je už ťažké zistiť ako sa "ruská modrá" dostala do Anglicka, ale väčšina odborníkov má tendenciu veriť, že tieto mačky boli privezené obchodnými loďami z oblasti mesta Archangeľsk, hoci podľa inej verzie "ruská palácová mačka" bola darom od cárovnej Kataríny II pre anglickú kráľovskú rodinu.

Charakteristické rysy


   Pri pohľade na túto krásavicu z nej nebudete vedieť spustiť oči. Charakteristická je jej elegancia, má zaoblené ušká a dlhé nohy. Mačka, ktorá vyzerá ako keby ani nebola ozajstná, s prekrásnym popolavo-modrým kožúškom so striebristým odleskom. Vďaka nezvyčajne hustej podsade pôsobí táto srsť na dotyk ako plyšová. Charakteristickým znakom plemena sú tiež jasné smaragdové oči.

Povaha ruských modrých mačiek

   Povaha týchto severných krások sa vyznačuje spokojnosťou a miernosťou. Prílišná blízkosť a objímanie bez súhlasu nie je nič pre nich. Zato pokojne zostanú doma sami a zabavia sa. Od staroveku boli predkovia týchto mačiek cenení pre ich lovecký inštinkt. Námorníci s radosťou brali týchto chlpáčov na svoje lode ako deratizérov. Tento inštinkt im zostal až doteraz, v neprítomnosti myší prídu na rad muchy, mole či iný hmyz. Ich prirodzená gracióznosť dokonca premenila poľovníctvo na umenie. Ruské modré mačky dobre vychádzajú s deťmi, chápu, že s dieťaťom, dokonca ani pri pohybových hrách, nesmú vystrkovať pazúriky. Nie vždy si rozumejú s inými domácimi zvieratami. Zástupcovia tohto pôvabného plemena sa môžu naučiť jednoduché povely.
   Tieto mačky sú veľmi zvedavé, zaujíma ich úplne všetko. Vaše nákupy z obchodu budú určite prezreté a okontrolované. Milujú liezť do krabíc a po skrinkách, často ich tiež majitelia nájdu v bubne práčky. Ruské modré mačky absolútne neakceptujú obmedzovanie svojej osobnej slobody. Zatvorené dvere berú ako osobnú urážku. Okrem toho sú mimoriadne poriadkumilovné, vyžadujú, aby ich toaleta bola vždy čistá. Jednoducho sú to typickí aristokrati, čo viac povedať.

Starostlivosť

   Starostlivosť o predstaviteľov tohto plemena je minimálna, mačku stačí česať a strihať jej pazúriky raz týždenne. Modré krásky sú veľmi čistotné a s hygienou si poradia samy. Mali by sa umývať iba v ojedinelých prípadoch.

Zdravie

   Priemerná dĺžka života ruskej modrej mačky je 15-20 rokov. Dôvod dlhovekosti je spojený s domorodými predkami. Domorodé plemená vznikli na základe populácie zvierat, ktoré sa už v prírode vyskytujú. Preto je toto plemeno silnejšie a odolnejšie ako tie, ktoré vytvoril človek. Podľa štatistík sa sterilizované mačky dožívajú o 4-5 rokov viac, zachovávajú si prirodzené charakterové vlastnosti a dokonca sa môžu zúčastňovať výstav v príslušnej kategórii.

Výživa

   Aby mačka prežila dlhý a šťastný život, je potrebné správne jesť. O tom, aká strava je pre vášho miláčika vhodná, sa určite poraďte so svojím veterinárom.
Hotové mokré a suché krmivo spĺňa denné potreby zvierat v oblasti bielkovín, vitamínov, minerálov a aminokyselín.
   Pri výbere krmiva zvážte vek a životný štýl mačky.
Dôležité! Pamätajte, že kastrované a sterilizované domáce zvieratá potrebujú špecializované diéty, ktorých zloženie je zamerané na prevenciu obezity a urolitiázy.
My odporúčame holistické krmivá -sú to krmivá novej generácie a prémiovej kvality: Orijen Canada. Naše mačiatka sú zvyknuté na Orijen Original Cat pre mačky aj mačiatka. Toto krmivo obsahuje hydinu aj ryby, má úžasnú vôňu. Neobsahuje obilniny ani zemiaky a je bohaté na vysoko kvalitné proteíny. Je to najlepší štart pre mačiatka a výborná výživa pre dospelé mačky.


Výhody krmiva Orijen Original Cat:
• obsah mäsa celých 85 %
• úplne bez obilnín
• prírodné zloženie
• rozmanitý sortiment surovín
• iba od miestnych dodávateľov a chovov
• ideálne pre mačiatka a mačky všetkých plemien i veku
• veľmi malá veľkosť granúl
• extra silná vôňa